Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 242 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Odcinki Czterej pancerni i pies

środa, 29 sierpnia 2007 22:27

Czterej pancerni i pies - poszczególne odcinki

Serial Czterej pancerni i pies był kręcony w trzech seriach, których premiery przypadają odpowiednio na lata 1966, 1969 i 1970. Oto poszczególne z odcinków:

Seria pierwsza - rok 1966

Seria druga - rok 1969

Seria trzecia - rok 1970


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (21) | dodaj komentarz

Pozostałe ważne postacie

środa, 29 sierpnia 2007 22:04

Czterej pancerni i pies - pozostałe ważne postaci serialu

Czterej pancerni i piesMarusia Ogoniok - Pola Raksa
Jedną z ważniejszych postaci serialu była sanitariuszka Armii Czerwonej, Marusia Ogoniok. Pojawiła się w pierwszych odcinkach serialu i co pewien czas przewijała się w fabule. Jest ona narzeczoną Janka Kosa, a koniec końców zostaje jego żoną. Jej losy przeplatają się dziesiątki razy z losami załogi czołgu i tworzą najważniejszy wątek romantyczny serialu. W tej roli wystąpiła, niezwykłej urody (kochała się w niej cała męska część widowni serialu), Pola Raksa.

Czterej pancerni i piesLidka Wiśniewska - Małgorzata Niemirska
Radiotelegrafistka sztabu Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, Lidka Wiśniewska spotyka członków załogi Rudego już w pierwszym odcinku, praktycznie jeszcze przed sformowaniem załogi czołgu. Jej miłość do Janka jest również jednym z ważniejszych romantycznych wątków serialu. Lidka flirtuje jednak z większością napotkanych bohaterów, co widać na przykładzie miłości do niej kaprala Wichury. W końcu jednak, pochodząca z Warszawy żołnierka poślubia w ostatnim odcinku Grzesia Saakaszwili. W roli tej występuje Małgorzata Niemirska.

Czterej pancerni i piesFranek Wichura - Witold Pyrkosz
Kapral Franciszek Wichura służy jako kierowca ciężarówki. Poznajemy go już w pierwszym odcinku, w niezapomnianym dialogu: -Kos. -Wichura. -Eee tam, ledwo dmucha. Przez krótki okres czasu Wichura jest członkiem załogi czołgu. Niemal przez cały serial smali cholewki do Lidki. Ta postać, odtwarzana przez Witolda Pyrkosza, ikoną polskiej kinematografii, wnosi do serialu największą chyba dozę humoru i dowcipu.

Czterej pancerni i piesPułkownik - Tadeusz Kalinowski
Dowódca Brygady pancernej im. Bohaterów Westerplatte Pierwszej Armii Ludowego Wojska Polskiego, zawsze w idealnym mundurze, zawsze zapięty pod szyję, ale najczęściej w polowej furażerce, a nie w galowej rogatywce na głowie odnosi się do swoich żołnierzy niemal po ojcowsku. Oni odwdzięczają mu się szacunkiem i posłuszeństwem. To on wygłasza w filmie najbardziej patetyczne zdania. W rolę tą wcielił się Tadeusz Kalinowski.

Pozostałe postaci drugoplanowe i epizodyczne:

 • Czereśniak, ojciec Tomasza - Tadeusz Fijewski
 • Stanisław Kos, ojciec Janka - Stanisław Jasiukiewicz
 • sierżant Czarnousow - Janusz Kłosiński
 • kapral Marian "Magneto" Łażewski - Tomasz Zaliwski
 • kapral Marian "Zadra" Łażewski - Marian Opania
 • Józek Szawełło - Jerzy Turek
 • Konstanty Szawełło - Mieczysław Czechowicz
 • podchorąży Staśko - Roman Kłosowski
 • felczer Stanisław Zubryk - Wiesław Michnikowski
 • porucznik Kozub - Piotr Wysocki
 • Honorata - Barbara Krafftówna
 • Jefim Siemionowicz - Zdzisław Karczewski
 • Fiedia - Józef Nalberczak
 • Kapitan Baranow - Janusz Paluszkiewicz
 • chorąży Zenek - Krzysztof Litwin
 • wachmistrz Kalita - Mieczysław Stoor
 • rotmistrz, były dowódca Kality - Zygmunt Hubner
 • Natasza Skobcewa, artystka cyrkowa - Hanna Skarżanka
 • Iwan, artysta cyrkowy - Zdzisław Klucznik
 • hauptmann Krummel - Krzysztof Chamiec
 • kapral Kucharek - Wojciech Siemion
 • Kugel - Stanisław Gronkowski
 • nauczycielka - Anna Lutosławska
 • Rosjanka kierująca ruchem - Jolanta Lothe
 • więźniarka - Helena Makowska-Fijewska
 • major w komendzie werbunkowej - Mieczysław Łoza
 • Katarzyna, magazynierka szpitala polowego - Krystyna Kołodziejczyksiostra Irenka - Joanna Sobieska
 • Warszawiak z chrypką - Eliasz Kuziemski
 • Czereśniakowa - Jadwiga Andrzejewska
 • stary Niemiec - Leon Pietraszkiewicz
 • i wielu, wielu innych, których tu nie wymieniłem.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (18) | dodaj komentarz

Załoga czołgu

środa, 29 sierpnia 2007 22:02

Czterej pancerni i pies - załoga czołgu Rudy

Czterej pancerni i piesOlgierd Jarosz - Roman Wilhelmi
Dowódca czołgu 102, porucznik. Występuje tylko w 8 odcinkach, gdyż ginie na końcu pierwszej serii na Pomorzu, niedaleko Gdyni. Później pojawia się na moment jako zjawa w Berlinie. W książce jego pierwowzorem jest Rosjanin lub Ukrainiec o nazwisku Wasyl Semen. W filmie jego narodowość. W pierwszym odcinku przedstawia się jako człowiek oddelegowany by szkolić sojuszników. W odczytywanym po jego śmierci liście pisze, że chciałby dojechać do Berlina, a po drodze do niego "...jest Polska. Wasza Polska...". W drugim odcinku, u przypadkowo poznanej nauczycielki dowiaduje się, że może być potomkiem Polaków zesłanych na Sybir przez cara w 1863 roku. Posiada też sztylet podarowanym mu przez dziadka, na którym znajduje się inskrypcja po polsku. W czwartym odcinku, na propozycję zrezygnowania z akcji odbywającej się "na naszej ziemi", odpowiada swojemu rozmówcy: "A czy to ja gorszy jestem gorszy Polak od Ciebie?". W cywilu, Olgierd Jarosz był meteorologiem. W jego roli wystąpił znakomity, nieżyjący już polski aktor - Roman Wilhelmi.

Czterej pancerni i piesGustlik Jeleń - Franciszek Pieczka
Plutonowy Gustaw Jeleń jest działonowym czołgu Rudy. Jest synem kowala z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim, mówiącym typową gwarą śląską. W czasie serialu wielokrotnie popisuje się nadludzką siłą. Był siłą wcielony do niemieckiego wojska pancernego (w okresie przed rozpoczęciem akcji filmu), uciekł do Rosjan uprowadzając czołg, którego był członkiem załogi. W rolę tę wcielił się, nie mniej znakomity niż Roman Wilhelmi, Franciszek Pieczka.

Czterej pancerni i piesJan Kos - Janusz Gajos
Jan Kos był początkowo strzelcem i radiotelegrafistą załogi czołgu o numerze 102. Mimo iż był najmłodszy w załodze, po śmierci porucznika Jarosza został dowódcą czołgu. Pochodził z Gdańska, a jego ojciec walczył na Westerplatte. Właśnie poszukiwania zaginionego ojca, którego de facto odnajduje we własnym czołgu, to jeden z głównych wątków tej postaci. Kolejnym jest jego miłość do Marusi Ogoniok, radzieckiej sanitariuszki. Od początku serialu jego towarzyszem jest pies, owczarek niemiecki o imieniu się Szarik. W rolę tę wcielił się kolejny z wybitnych aktorów polskich, Janusz Gajos.

Czterej pancerni i piesGrigorij Saakaszwili - Włodzimierz Press
Gruzin, Grigorij Saakaszwili, zwany potocznie Grzesiem jest czołgowym mechanikiem i kierowcą. Charakterystyczna ciemna karnacja i czarny wąsik dodają tej postaci swoistego charakteru. To właśnie Saakaszwili przyprowadził ze Związku Radzieckiego czołg dla polskiej załogi. Już wcześniej, na Syberii znał się z Jankiem Kosem, który tam przebywał z bliżej nie wyjaśnionych powodów. Jest silnie przywiązany do swoich Gruzińskich korzeni co podkreśla śpiewając pieśni narodowe oraz ciesząc się jak dziecko z ofiarowanej mu przez ojca Janka szabli. Gustlik jego ciemną karnację tłumaczył wszystkim tym, że jest to Grześ, syn kominiarza spod Sandomierza. W rolę tę wcielił się Włodzimierz Press, długo kojarzony tylko i wyłącznie z tym serialem.

Czterej pancerni i piesTomasz Czereśniak - Wiesław Gołas
Szeregowy Tomasz Czereśniak to pochodzący ze Studzianek syn chłopa, starego Czereśniaka, którego poznajemy w jednym z pierwszych odcinków, kiedy to wyprowadza z okrążenia batalion Baranowa. Do załogi dobrany w wyniku śmierci porucznika Jarosza. Zastąpił Janka Kosa na stanowisku strzelca, a do załogi dołączył w Gdańsku. Pouczony przez ojca, aby zabierał ze sobą wszystko co może się przydać, a co porzucili Niemcy (sznurek, nóż, kiełbasę, a nawet krowę), często był obiektem drwin i żartów ze strony kolegów, ale w odcinku czternastym (Czerwona seria), swoją odwagą zademonstrował, że zasługuje na szacunek. W jego roli wystąpił kolejny ze znakomitych polskich aktorów, Wiesław Gołas.


Podziel się
oceń
3
2

komentarze (34) | dodaj komentarz

O filmie

środa, 29 sierpnia 2007 22:01

Czterej pancerni i pies - o serialu

Przedstawiający wojenne losy załogi czołgu Rudy, o numerze taktycznym 102, serial telewizyjny pt. Czterej pancerni i pies, który jest ekranizacją powieści Janusza Przymanowskiego, o tym samym tytule, bił rekordy popularności wśród kilku już pokoleń widzów i bije je do dzisiaj. Sformowana na dalekiej Syberii załoga czołgu 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego przemierza szlak bojowy aż do samego Berlina, wiodąc życie pełne niebezpieczeństw ale i humoru.

Pierwotnie serial emitowany był w trzech seriach w latach 1966, 1969 i 1970. Premiera miała miejsce 9 maja 1966 o godzinie 20:00, na dużym ekranie, bo początkowo był to film kinowy. Widownię kinową oszacowano na 7 mln ludzi, co w tamtym czasie było wynikiem niemal niebotycznym. Ówcześni recenzenci wypowiadali się bardzo pochlebnie, co tylko zwiększało ilość ludzi w kinach.

Potem, aż do roku 1989 był wznawiany w telewizji praktycznie co kilkanaście miesięcy najczęściej w paśmie przeznaczonym dla dzieci i młodzieży. Serial osiągnął nadspodziewanie dużą popularność, a na jej fali w setkach tysięcy egzemplarzy wydano książkę, poszerzoną o dalsze losy bohaterów oraz komiks pióra Szymona Kobylińskiego.

Czterej pancerni i piesTrzeba również przyznać, że film był dość intensywnie wykorzystywany propagandowo. Szkoły urządzały akademie, teatrzyki, konkursy itp. rzeczy wzorowane na losach bohaterów filmu. Zakładano Kluby Pancernych, w których film służył przede wszystkim szkoleniom patriotyczno-obronnym i poznawaniu historii najnowszej.

Znakomitym atutem serialu była gra aktorska. W rolach głównych, a także w epizodycznych pojawia się późniejszy kwiat polskiego aktorstwa z Januszem Gajosem, Polą Raksą, Franciszkiem Pieczką, Wiesławem Gołasem czy Witoldem Pyrkoszem na czele. Sukces serialu był przekleństwem dla młodych aktorów, którzy jeszcze długo po jego pierwszej emisji byli jednoznacznie kojarzeni z tą właśnie rolą i na długi czas zniknęli z polskiej sceny filmowej.

Tytuł: Czterej pancerni i pies
Rok produkcji: 1966-1970
Kraj produkcji: Polska
Wytwórnia: Wytwórnia Filmów Fabularnych Wrocław
Czas trwania:21 x 1 godzina telewizyjna
Gatunek: serial przygodowo-wojenny
Przedział wiekowy: od 12 lat (MPAA: G)


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Info o czołgu Rudy 102

środa, 29 sierpnia 2007 12:46

Czterej pancerni i pies - czołg

T34/76
Produkcja: ZSRR
Trakcja: gąsienice
Waga: 28 ton
Długość: 5,92 m
Szerokość: 2,99 m
Wysokość z wieżą: 2,41 m
Prześwit: 0,40 m
Opancerzenie: 45-80 mm, spawany z płyt walcowanych
Załoga: 4 żołnierzy (kierowca, dowódca-celowniczy, ładowniczy, strzelec-radiotelegrafista)
Kaliber działa: 76,2 mm
Kaliber karabinu maszynowego: 7,62 mm
Silnik: wysokoprężny, 4-suwowy, 12-cylindrowy, widlasty, 500 KM
Prędkość maksymalna: 54 km/h na drodze i 40 km/h w terenie
Zasięg maksymalny (na drodze): 400 km
Pokonuje stoki o nachyleniu 30 procent
Pokonuje rowy do 2,50 m
Pokonuje brody do 1,12 m (bez przygotowania)
Pokonuje ściany pionowe do 0,73 m
Więcej w książce Czołgi II wojny światowej

Czterej pancerni i pies

T34/85
Produkcja: ZSRR
Trakcja: gąsienice
Waga: 32 ton
Długość: 6,62 m
Szerokość: 3,20 m
Wysokość z wieżą: 2,42 m
Prześwit: 0,40 m
Opancerzenie: 45-90 mm, spawany z płyt walcowanych
Załoga: 4 do 5 żołnierzy (kierowca, dowódca-celowniczy, ładowniczy, strzelec-radiotelegrafista lub strzelec i radiotelegrafista)
Kaliber działa: 85 mm
Kaliber karabinu maszynowego: 7,62 mm
Silnik: wysokoprężny, 4-suwowy, 12-cylindrowy, widlasty, 600 KM
Prędkość maksymalna: 55 km/h na drodze i 40 km/h w terenie
Zasięg maksymalny (na drodze): 300 km
Pokonuje stoki o nachyleniu 30 procent
Pokonuje rowy do 2,50 m
Pokonuje brody do 1,30 m (bez przygotowania)
Pokonuje ściany pionowe do 0,73 m
Więcej w książce Czołgi II wojny światowej

Czterej pancerni i pies
Podziel się
oceń
3
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Czterej pancerni i pies

środa, 29 sierpnia 2007 12:38

Czterej pancerni i piesCzterej pancerni i pies to jeden z polskich seriali pięćdziesięciolecia. Nakręcony na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, o tym samym tytule i według jego scenariusza film przedstawiający wojenne przygody załogi czołgu Rudy i psa, Szarika.

Sukces serialu polega przede wszystkim na tym, że obok scen poważnych, królują w nim sceny pełne humoru, co w owych czasach nie było częstym zjawiskiem. Wszelkie filmy wojenne były przede wszystkim przesycone martyrologią i patriotyzmem. Tu przede wszystkim liczyła się rozrywka. Podobne zabiegi dostrzec można w znanych produkcjach rodem z Hollywood, takich jak: "Złoto dla zuchwałych" czy też "Parszywa Dwunastka".

Oczywiście historycznie Czterej pancerni i pies nie przedstawiają praktycznie żadnej wartości, a przez propagandowe przekłamania serial stał się celem ataków środowisk kombatanckich po roku 1989. Również realia wojskowe przedstawione w serialu pozostawiają wiele do życzenia, klasyfikując film niemal na pograniczu science-fiction. Załoga czołgu Rudy praktycznie każdy rozkaz traktuje dowolnie, prowadzi prywatne akcje bojowe, wykonywane całkowicie bez wiedzy przełożonych, a Niemcy, na każdym kroku są po prostu idiotami.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną, na której przedstawiamy wszelkie szczegóły dotyczące filmu, jakie tylko udało nam się znaleźć w materiałach źródłowych, internecie oraz zaobserwować w czasie oglądania serialu.

Jeśli uważasz, że prezentowane na stronie informacje są przydatne i chciałbyś pomóc autorowi witryny w utrzymaniu serwera, po lewej stronie znajduje się button PayPal, dzięki któremu możesz przekazać autorowi darowiznę w dowolnej wysokości. Z góry dziękuję za wszelkie datki.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  20 688  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O mnie

Hej jestem dawko.Od małego bardzo lubiłem Czterech pancernych i psa.Aż do tej pory nie zapomniałem o nich i nadal bardzo lubie ten film.Mam całą kolekcje wszystkich odcinków.Tak w ogule mam 14 lat.Interesuje sie sportami ekstremalnymi i oczywiście tym filmem.

O moim bloogu

Ten blog jest o filmie pt."Czterej pancerni i pies"Założyłem go bo jestem fanem tego filmu.Zawsze go lubiłem i lubie.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 20688
Wpisy
 • komentarze: 118

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl